Urodziny DURŚ, czyli o okrągłym roku naszej działalności

Październik 19, 2016

    Jesień…to taka specyficzna pora kiedy człowieka często dopada nostalgiczny klimat. Zaczyna się on wtedy zastanawiać nad wieloma sprawami, nierzadko sięgającymi jego egzystencjalnej głębi – sensu życia. Nas też trochę dopadł jesienny klimat, ale z innego powodu. Przełom września i października to okres, w którym mierzymy efekty naszej działalności, bowiem to właśnie rok temu Demokratyczna Unia Regionalistów Śląskich zaczęła naprawdę swoją działalność.

 

    Wtedy to postawione zostały pierwsze kroki, mające na celu wprowadzenie edukacji regionalnej do szkół. Postanowiliśmy, że na pierwszy ogień pójdzie miasto, z którego sami się wywodzimy oraz które posiada idealny klimat na tego typu akcje. To właśnie Rybnik, dzięki dużej ilości działań wspierających kulturę, oraz przez największy odsetek osób identyfikujących się jako Ślązacy, stał się naszą bazą główną. Nie mieliśmy też większych problemów przy konsultacjach z nauczycielami, a wręcz odnieśliśmy wrażenie, iż niektórzy specjalnie czekają na tego typu zajęcia. Zwieńczeniem naszych działań, była organizacja konferencji edukacyjnej, na której zaprezentowaliśmy nasz program oraz zaprosiliśmy do współpracy inne śląskie miasta, które taką formą edukacji byłby zainteresowane. Niemal natychmiast na naszą ofertę odpowiedzieli przedstawiciele gmin Świerklany i Jejkowice, a z czasem również miasto Mysłowice. Wszędzie tam zorganizowaliśmy we współpracy z lokalnymi władzami krótkie konferencje informacyjne dla nauczycieli, by całościowo i konsekwentnie przedstawić naszą misję edukacyjną.

 

    W ramach wsparcia naszego projektu zapadła decyzja o stworzeniu narzędzia, które w istotny sposób pomogłoby nauczycielom w ich pracy z dziećmi. Nie chcieliśmy bowiem stworzyć czegoś, z czym nauczyciele musieliby się potem „męczyć” we własnym zakresie. Ty samym niemal równo z rozpoczęciem roku szkolnego, otwarliśmy PIERWSZĄ, śląską platformę edukacyjną E-rechtōr – jedyne takie narzędzie, dzięki któremu nauczyciele prócz stałego i bezpłatnego dostępu do materiałów 24 godzina na dobę, będą mogli również uzyskać wsparcie dotyczące prowadzenia zajęć, a także wymieniać swoje poglądy na temat całego programu. To również platforma edukacyjna dla KAŻDEGO, kto będzie chciał się czegoś nauczyć o Śląsku w jego pełnym wymiarze historyczno-geograficzno-kulturowym. Jesteśmy dumni, że możemy w Państwa ręce oddać taki produkt, który prócz rzetelnej edukacji pozbawiony jest również jakiejkolwiek narracji wedle określonej linii politycznej. To bardzo ważne, by móc nauczać dzieci o Śląsku z zachowaniem obiektywizmu naukowego.

 

    Równocześnie do naszych regionalnych lekcji opracowaliśmy projekt Wielkiego Śląskiego Kalendarza, dzięki któremu młodzi ludzie byliby na bieżąco z historią i kulturą regionu. Tu mieliśmy pewne wątpliwości jaką formę winien przyjąć ów kalendarz. Zależało nam na jak najlepszym odbiorze, opartym na prostej i przyswajalnej dla młodego człowieka formie. Wybór padł na przekaz internetowy i krótką formę graficzną – memy, które prezentujemy na naszych stronach społecznościowych w ramach cyklu „DURŚ Pamintōmy”. Dzięki temu praktycznie każdego dnia mamy możliwość prezentować Państwu ciekawe fakty, dotyczące naszej wspólnej ziemi.

 

    Prócz przestrzeni internetowej staramy się aktywizować Ślązaków, do używania ich własnego języka zarówno w mowie jak i w piśmie. 27 maja 2016 udało nam się zorganizować 3 już edycję śląskiego dyktanda im. Ondry Łysohorskiego, które odbiło się sporym zainteresowaniem w mediach lokalnych. Również przed samym dyktandem przy współpracy z prezydentem miasta Rybnik – Panem Piotrem Kuczerą, udało nam się zorganizować specjalny kurs pisania we ślōnskij gŏdce. Promocja rodzimego języka Ślązaków jest kwestią kluczową dla naszej organizacji. Nasz język – gŏdka ślōnskŏ – w naszej ocenie jest unikatem na skalę europejską, gdyż jest świadectwem przenikania i koegzystencji wielu kultur na naszej ziemi. To żywy i namacalny skarb, który za wszelką cenę musimy i będziemy chronić, gdyż świadczy on o charakterze naszej ziemi jako miejscu spotkania z drugim człowiekiem i otwarcia się na dialog.

 

    A skoro już przy dialogu – przypominamy – DURŚ prowadzi własny kwartalnik tematyczny „Rechtōr”, który skupia się na sprawach związanych z szerokim postrzeganiem Śląska w jego wieloaspektowym ujęciu. W każdym numerze do współpracy zapraszamy znane osobistości ze świata naukowego, które na co dzień zajmują się kwestią naszego Heimatu. „Rechtōr” jest również wsparciem dla nauczycieli, którzy lekcje edukacji regionalnej chcieliby wprowadzić u siebie w swojej szkole. Zachęcamy do czytania naszego kwartalnika, który dostępny jest na naszej stronie całkowicie ZA DARMO. Również prócz wydawania własnego kwartalnika, niektórzy z naszych członków sami zajmują się publikacją własnych tekstów na łamach różnych gazet i portali, a kilku z nich ma na swoim koncie własne książki np. tomik poezji Stanisława „Fojermana” Neblika, który promuje zarówno literaturę piękną jak i nasz język śląski.

 

    Jednakże DURŚ to nie tylko edukacja regionalna i kwestie językowe. Misją naszej organizacji jest wielostopniowe działanie na szerokiej płaszczyźnie życia społecznego na Śląsku, a co za tym idzie działanie również w sytuacjach problemowych, która dla społeczności lokalnej nie raz bywają utrapieniem. Tak właśnie jest z tematyką zanieczyszczenia środowiska poprzez niską emisję gazów do atmosfery. Jest to jeden z największych problemów z jakim boryka się ludność śląska, a także który i my również odczuwamy. Naszym pomysłem, który może pomóc w poprawie sytuacji jest tworzenie wysp cieplnych, które zostały opisane szerzej na seminarium „Wyjście Smoga” 26 kwietnia, gdzie zaprezentowaliśmy rozwiązanie oparte na dzielnicy Rymer w Rybniku. Walka z zanieczyszczeniem powietrza to nie tylko problem zdrowotny lecz też ekonomiczny, które otwiera szerokie pole do dyskusji na przyszłością ziemi śląskiej w kontekście gospodarki opartej na wydobyciu węgla.

 

    Podsumowując, nieskromnie powiemy, że jak na pełny rok naszej działalności udało nam się osiągnąć całkiem sporo. Stworzenie pierwszej platformy edukacyjnej wyłącznie o Śląsku, oraz promowanie edukacji regionalnej to chyba nasze największe jak dotychczas osiągnięcia. Nie była to praca łatwa, ale patrząc po tych wszystkich pozytywnych opiniach, które do nas napłynęły przez ten cały rok, oraz pozytywnym odbiorze śląskiego społeczeństwa i innych organizacji prośląskich na nasze działania, uważamy, że warto było poświęcić te wszystkie dni na to, by móc się ostatecznie pochwalić takimi dokonaniami. Wiemy też, że po okresie działalności związanej mocno z edukacją i kulturą musimy pokazać nasze plany w stosunku do występujących problemów ekonomicznych i społecznych. Tylko całościowe działanie na wielu płaszczyznach może w realny sposób zmienić charakter naszego śląskiego domu na lepsze. Wierzymy, że wspólnie ze środowiskiem śląskim i z Państwa pomocą, poprawa jakości życia na Śląsku stanie się faktem. Mamy nadzieję, że jesteście Państwo zadowoleni z naszej działalności, a jeśli sami chcielibyście zrobić coś z naszym zespołem dla Śląska – zapraszamy serdecznie do współpracy. My tymczasem nie zwalniamy tempa i działamy dalej.

  1. Zorganizowaliśmy konferencję edukacyjną w Rybniku na temat edukacji regionalnej.
  2. Nawiązaliśmy współpracę z gminami Świerklany i Jejkowice oraz z miastem Mysłowice w kwestii edukacji regionalnej.
  3. Wystąpiliśmy na seminarium ekologicznym w ramach projektu „Wyjście Smoga” w ramach walki z niską emisją.
  4. Zorganizowaliśmy 3 edycję śląskiego dyktanda.
  5. Zorganizowaliśmy kurs pisania w języku śląskim pod patronatem prezydenta miasta Rybnik.
  6. Uruchomiliśmy pierwszą, śląska platformę edukacyjną E-rechtōr.
  7. Rozpoczęliśmy wydawanie naszego kwartalnika edukacyjnego „Rechtōr”.
  8. Opracowaliśmy Wielki Kalendarz Śląski – seria „DURŚ Pamientōmy”.

 

Dla lepszego Śląska

Zespół Demokratycznej Unii Regionalistów Śląskich

Sorry, the comment form is closed at this time.