Oświadczenie DURŚ w sprawie skandalicznych wydarzeń w Warszawie

Listopad 14, 2016

Dzień 11 listopada to bez wątpienia ważny dzień dla polskiego narodu. Jest to bowiem dzień, w którym Polacy odzyskali po 123 latach swoją niepodległość, a państwo polskie powróciło na mapę Europy. W teorii powinno być to święto łączące naród polski i wszystkich obywateli Rzeczypospolitej Polskiej – „rzeczy powszechnej” jak sama nazwa wskazuje, czyli miejsca dla wszystkich. W teorii…bowiem Święto  Niepodległości NIE JEST NASZYM świętem. Nie jest to święto Ślązaków – autochtonów, bowiem gdy Polska wracała na mapę Europy, nasza kraina znajdowała się pod zupełnie innymi rządami i kierowała się zupełnie innym porządkiem prawnym. Ale czasy się zmieniły, pojawiły się inne rządy i wydawać by się mogło, że i w nowej rzeczywistości – nowocześniejszej, Ślązacy niezmiennie są u siebie i mogą czuć się bezpiecznie.

 
Nie…niestety, ale nie możemy…

Nie jesteśmy bezpieczni, kiedy podczas najważniejszego święta Polaków palone są w stolicy Polski nasze – ŚLĄSKIE symbole narodowe.
Nie czujemy się „jak u siebie” w ramach państwa, które zdaje się nas ignorować i być głuche na nasze wołania.
Wreszcie jak mamy szanować państwo polskie i jego instytucje, skoro jego reakcja na tego typu incydenty bagatelizowana jest do roli zwykłego, śniadaniowego newsa?

 
Od dłuższego czasu obserwujemy coraz większe zagęszczenie negatywnych treści, związanych z podejściem do naszej tradycji i kultury. Nie ulega bowiem żadnej wątpliwości, że jest to tendencja ogólnoświatowa, a populizm i nacjonalizm coraz śmielej wkraczają w publiczną debatę. Demokratyczna Unia Regionalistów Śląskich, w odpowiedzi na wydarzenia ostatnich dni w Warszawie, pragnie wyrazić swoje oburzenie i obrzydzenie zaistniałą sytuacją. Szokuje nas bierność władzy, która na tego typu zdarzenia reaguje w tak mizerny sposób. Odczuwamy również niekrytą pogardę w stosunku do środowisk o charakterze nacjonalistycznym, a i nierzadko faszystowskim. Działania tego typu organizacji stoją w prostej linii w opozycji do kultury śląskiej, a nawet prowadzą do jej zaniku, w imię głoszonych przez nie haseł o „jednorodności kulturowej państwa polskiego”. Ponadto wykorzystywanie symboli śląskich do własnych interesów politycznych, a później bezczeszczenie ich w celu szkalowania przedstawicieli innych nacji, jest nieprawdopodobną formą barbarzyństwa i plugawym aktem niewerbalnej przemocy. Ludzie za tym stojący są pozbawieni honoru i godności i nie zasługują na jakikolwiek szacunek.

 

Pragniemy również wyrazić ubolewanie, że naszymi symbolami zostali znieważeni reprezentanci narodu ukraińskiego. Podobieństwo naszych barw narodowych sprawia, że tego typu incydenty organizowane przez nacjonalistów polskich mogą się powtarzać. Wielu reprezentantów narodu ukraińskiego przybywa na Śląsk, chociażby po to by rozwijać swoje umiejętności na naszych uczelniach. Jest nam przykro, że tego typu zdarzenia mają miejsce niezależnie od naszych działań. Jako stowarzyszenie reprezentujące interesy śląskie przez swoja działalność staramy się jak możemy, bo chociaż Śląsk – nasz własny dom, stał się spokojną przystanią dla wszystkich tych, którzy tu chcą się rozwijać.

 
Zarząd DURŚ

Sorry, the comment form is closed at this time.