Edukacja regionalna, ślonsko godka – pierwsze spotkanie

Październik 10, 2015

W środę 7 października 2015r. z inicjatywy naszego stowarzyszenia w zabytkowej kopalni Ignacy w Rybniku – Niewiadomiu o godzinie 17.00 ,odbyło się spotkanie ludzi kultury, szkolnictwa,którym zależy na tym, by język śląski nie zanikł. Spotkanie przede wszystkim miało na celu, wypracowanie strategii działania w kwestii nauki śląskiej godki oraz historii regionalnej. Na spotkanie zaproszeni zostali m.in. prof. Zbigniew Kadłubek, dr Bogdan Kloch, dr Norbert Niestolik i wielu innych pasjonatów „godki“ i historii Śląska. Na pierwszym spotkaniu, nie każdy mógł być, z powodu licznych obowiązków, czy też zbliżających się wyborów do Sejmu. Przewodniczący DURŚ Józef Porwoł poruszył między innymi kwestie podręczników, wypracowania metody nauczania w poszczególnych szkołach i grupach wiekowych. Przedstawił także dotychczasowe ustalenia ze spotkań z prezydentami oraz burmistrzami miast i gmin w regionie.

 

Dzięki przybyłym na spotkanie dyrektorom, oraz nauczycielom z regionu, dla których nauka śląskiej godki to nie tylko pasja, udało się wypracować wstępną koncepcję takiej edukacji, poznać zdanie pedagogów oraz realne możliwości szkół. Do przygotowania strategii oraz rozpisania lekcji regionalnych wykorzystywany byłby program edukacji regionalnej opracowany pod redakcją dr Łucji Staniczek „Górny Śląsk. Program edukacji regionalnej dla wszystkich poziomów kształcenia”.

 

Kolejne spotkanie mamy nadzieję już w szerszym gronie odbędzie się w Listopadzie, o dacie i miejscu spotkania poinformujemy na naszej stronie internetowej, oraz na Facebookowym Fanpagu.

Sorry, the comment form is closed at this time.