16 Grudnia 2016 w wolnej Polsce…

Grudzień 17, 2016

Szanowni Państwo,
dzień 16 grudnia każdego roku jest jednym z tych wyjątkowych dni, gdy praca w naszej organizacji na moment zwalnia. Trudno bowiem nam wszystkim jest przechodzić obojętnie obok rocznicy tragicznych wydarzeń, które 1981 roku miały miejsce na kopalni KWKW „Wujek” – niemalże w samym środku przemysłowego serca naszej krainy. Ta data to pewnego rodzaju kolejna blizna, która jak wiele innych boleśnie przypomina nam do czego prowadzi totalitaryzm – dyktat mniejszości, brak wzajemnego poszanowania, dialogu i wolności słowa. I jest to też chyba kolejny raz, kiedy historia raczyła sobie zakpić z nas wszystkich. Oto bowiem 35 lat po tamtych tragicznych wydarzeniach jesteśmy świadkami podejmowania działań, które stopniowo naginają kształt dzisiejszej rzeczywistości i niebezpiecznie szybko starają się przyciągnąć nas do systemu, który wydawać by się mogło dawno pogrzebaliśmy.

Kiedy ograniczane są prawa prasy do dokładnego pokazywania rzeczywistości politycznej zwykłemu obywatelowi, kiedy odbiera się głos przedstawicielom opozycji politycznej (jakakolwiek by ona nie była) i wreszcie kiedy nagina się fundamentalne zasady do pracy nad formułowaniem prawa, które obowiązuje WSZYSTKICH obywateli – jak zatem możemy mówić o bezpieczeństwie, szacunku, tolerancji, demokracji – o tych wszystkich hasłach, które przyjęliśmy jako wyznaczniki ładu społecznego? Jak możemy spokojnie myśleć o przyszłości siebie i swoich bliskich w kraju, który coraz bardziej zaczyna odbiegać od innych państw Europy i wracać do rozwiązań, które należą do kategorii „politycznego koszmaru”? Jak możemy myśleć w spokoju nad budowaniem silnego, obywatelskiego Śląska w ramach Rzeczypospolitej Polskiej, który wraz z nią podlega tym samym zawirowaniom?

Demokratyczna Unia Regionalistów Śląskich wyraża swój sprzeciw na łamanie podstawowych praw prasy i zasad demokracji przez aktualny obóz rządzący w RP. W państwie prawa nie może być tak, że w imię realizacji partykularnych interesów politycznych, łamię się dotychczasowy ład i dąży się do wprowadzenia mechanizmów jednostkowego dyktatu politycznego. Prawo do swobodnego dostępu mediów do Sejmu RP jest regulowane przez konstytucję państwa polskiego. Jednocześnie dzięki temu prawu i pracy mediów my wszyscy jesteśmy w stanie dbać o transparentność przebiegu podejmowanych przez Sejm uchwał oraz kontrolować pracę polityków – również tych wybranych na Śląsku.

Apelujemy też przy tym do reszty środowiska śląskiego o reakcję na zaistniałą sytuację. Pokażmy Polsce, że Ślązacy nie godzą się na zakulisowe „zmiany zasad”. My wszyscy jako obywatele RP różnych opcji narodowościowych mamy do tego pełne prawo.

Sorry, the comment form is closed at this time.